Do najpopularniej stosowanych energooszczędnych źródeł światła należą żarówki LED E27. Kompaktowe oprawy oświetleniowe, w tym małe oprawy halogenowe, wymagają jednak stosowania innych, mniejszych żarówek. Często stosuje się w nich mocowanie typu G9. W takich oprawach zamiast żarówki halogenowej z trzonkiem GT9 może z powodzeniem zostać wykorzystana żarówka G9 LED. Dlaczego warto zamienić halogeny na ledy?

Żarówka, a właściwie lampa halogenowa jest to rodzaj źródła elektrycznego z żarnikiem wolframowym wewnątrz. Bańka żarówki jest wypełniona gazem szlachetnym z domieszką halogenu – stąd popularnie stosowana nazwa.

Halogeny i ich zalety

Halogeny mają swoje niewątpliwe zalety, wśród których wymienić należy przede wszystkim niewielkie rozmiary, wysoką wartość CRI (wskaźnik oddawanie barw), szybki zapłon i brak efektu mrugania światła (w odróżnieniu od świetlówek). Światło lamp halogenowych jest przyjazne dla oka oraz jest naturalne i białe dzięki czemu dobrze odwzorowuje rzeczywiste kolory. Halogeny z trzonkami G9 są łatwe w montażu i są często stosowane w kompaktowych oprawach oświetleniowych ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

Halogeny nie zawierają rtęci, dzięki czemu są bardziej ekologiczne od świetlówek. Są też bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek. Mają jednak również swoje wady, które sprawiają, że żarówki halogenowe są powoli wypierane przez lampy LED.

Wady halogenów

Wadą halogenów jest ich nagrzewanie oraz niższa trwałość w porównaniu np. do żarówek LED i niektórych lamp wyładowczych. Halogeny, mimo iż pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki, nie są jednak aż tak energooszczędne jak ledy. Z tego powodu w standardowych oprawach oświetleniowych coraz częściej montuje się żarówki LED E27 – a w kompaktowych oprawach halogenowych spotykamy żarówki LEG G9.

Żarówka G9 LED posiada specyficzny trzonek dedykowany do gniazd g9 – ten sam, który spotykaliśmy pierwotnie tylko w żarówkach halogenowych. Żarówka G9 LED pracuje na napięciu 230V, prąd przemienny AC. Żarówki tego typu nie wymagają transformatora. Możemy zatem z powodzeniem zastosować je zamiast żarówek halogenowych z trzonkiem G9. Dzięki temu w łatwy sposób zyskujemy oszczędności związane z mniejszym poborem energii elektrycznej. W dłuższej perspektywie czasu zamiana źródeł światła na LED okazuje się bardzo korzystna – również ze względu na długą żywotność oświetlenia opartego na diodach.

Żarówka G9 LED i jej zastosowanie

Żarówki LED G9 są przeznaczone do stosowania w miejscach z ograniczoną przestrzenią. Często wykorzystywane są w oświetleniu sklepowym i meblowym. Mogą oświetlać regały, witryny czy szafy. W przeciwieństwie do halogenów i innych mniej nowoczesnych źródeł światła, ledy nie nagrzewają się, dzięki czemu znajdują szerokie spektrum zastosowań przy oświetlaniu między innymi produktów spożywczych i ne tylko.

Technologia LED jest obecnie najlepszą dostępna alternatywą na rynku oświetleniowym, pod wieloma względami. Nowoczesne żarówki, a właściwie lampy LED posiadają same zalety i generują światło o przyjemnej barwie, bezpieczne i zdrowe dla oczu. Wszystko wskazuje na to, że diody będą coraz powszechniej zastępowały inne źródła światła, w tym również żarówki halogenowe.

Kategorie: LED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *