Oświetlenie w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu powinno być odpowiednio przemyślane, jednak część pomieszczeń wymaga dłuższej chwili zastanowienia się nad tym tematem. Jednym z nich jest salon, który z racji tego, że pełni kilka funkcji, potrzebuje też kilku rodzajów oświetlenia. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy oświetlenie marki Holdbox, gdyż mamy pewność, że lampy i żyrandole do salonu tej marki zaspokoją gust miłośników nowoczesnych wnętrz.

Holdbox – kilka słów o marce

Holdbox to aktualna nazwa marki, która jeszcze jakiś czas temu znana była jako Polamp Components Sp. z o.o. Firma posiada bardzo rozwinięty dział projektowo-konstrukcyjny, a poza tym ma park maszynowy. To sprawia, że produkty tej marki charakteryzują się wysoką jakością, a sama firma jest w stanie realizować indywidualne projekty.

Holdbox specjalizuje się w produkcji, imporcie oraz dystrybucji oświetlenia LED, nowoczesnych downlightów, a także lamp wiszących oraz kinkietów ściennych. Należy także wspomnieć, że Holdbox to przedstawiciel niemieckiej firmy Vossloh-Schwabe (grupy Panasonic).

Nowoczesne lampy i żyrandole do salonu – czym się charakteryzują?

Już od kilku sezonów promuje się w wystroju wnętrz styl skandynawski, rustykalny czy hygge. Tak urządzone wnętrza są pełne ciepłych barw, mnóstwa dodatków, motywów roślinnych oraz różnego rodzaju tekstyliów pod postacią koców, pledów, zasłon, obrusów. Te modne style aranżacyjne łączy jedna zasada: wnętrze ma być przytulne i rodzinne. Czy w takim razie styl nowoczesny jest tego przeciwieństwem?

Styl nowoczesny z pozoru może się wydawać „chłodniejszym” i mniej przytulnym, ponieważ bazuje na ostrych, kontrastowych kolorach. Czerń, szarości oraz czerwień to kolory dominujące w przestrzeni urządzonej nowocześnie. Jednak tym elementem, który ociepla wnętrze i sprawia, że chce się w nim spędzać czas, jest oświetlenie.

Jakie są lampy i żyrandole do salonu w stylu nowoczesnym? Przede wszystkim są minimalistyczne, ale też charakteryzują się nietuzinkowym kształtem, nawiązującym do nowoczesnej sztuki. Jeśli przyjrzymy się nowoczesnemu oświetleniu marki Holdbox, zauważymy, że kolorem dominującym wśród lamp jest biel oraz czerń. Czarna lampa do salonu jest eleganckim elementem wyposażenia, ale jej ciepłe światło może sprawić, że wnętrze stanie się przytulne.

Wybieramy oświetlenie do salonu z podziałem na strefy

Współczesne trendy pokazują, że nawet jeśli nie mamy wydzielonego pomieszczenia na jadalnię, staramy się umieścić stół jadalniany w salonie. Stąd też dwie podstawowe strefy w standardowym salonie to strefa wypoczynkowa i właśnie jadalniana. Oczywiście często w salonach urządzamy sobie kącik do czytania lub miejsce do pracy z biurkiem, ale pozostawmy temat oświetlenia tych miejsc na osobne artykuły.

Zacznijmy od opisania oświetlenia w strefie wypoczynkowej, bo to rozleglejszy temat. Strefa wypoczynku to okolice sofy, foteli i stołu kawowego. W tym miejscu, w zależności od zapotrzebowania i funkcjonalności tego miejsca, możemy zastosować kilka źródeł światła.

W strefie wypoczynkowej można zastosować dodatkową lampę wiszącą, która powinna znajdować się nad centralnym punktem stolika kawowego. Nisko zawieszona lampa oświetli przestrzeń stołu, co będzie bardzo pomocne podczas przyjmowania gości. W tej roli z pewnością sprawdzi się czarna lampa do salonu z dużym okrągłym kloszem:

holdbox

Na ścianie nad sofą mogą się znaleźć kinkiety. Oczywiście wizualnie powinny nawiązywać do innych źródeł światła w tej strefie, a najlepiej do lamp znajdujących się w całym pomieszczeniu. My proponujemy czarno-złoty kinkiet w kształcie koła:

czarna lampa do salonu

Czas przejść do oświetlenia strefy jadalnianej. W tym przypadku możemy zastosować jedno bądź kilka źródeł światła do oświetlenia blatu stołu. Jedną lampę montujemy wtedy, gdy nasz stół jest niewielkich rozmiarów i jest w kształcie koła lub kwadratu. W przypadku stołów podłużnych konieczne będzie zamontowanie kilku lamp w jednej linii bądź zdecydowanie się na lampę z kilkoma źródłami światła. Prezentowana niżej czarna lampa do salonu sprawdzi się nad niewielkim stołem:

lampy i żyrandole do salonu

Kategorie: Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *