Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu spędza sen z powiek wielu ludziom. Jeśli wpadasz w zakłopotanie na samą myśl o doborze żarówek i lamp, załamujesz ręce, kiedy czytasz co raz to większą ilość artykułów poświęconych natężeniu oświetlenia i nie masz pojęcia czym jest strumień świetlny i liczba luksów, ten artykuł jest stworzony dla Ciebie. Dodatkowo, wszystkie osoby dla których lekcje fizyki były zmorą, powinny być usatysfakcjonowane skondensowaną dawką ważnych informacji z tego obszaru. Jak się okazuje, niektóre z pojęć poznawanych niegdyś w szkolnej ławce, przydają się w późniejszym, dorosłym życiu (nawet wtedy, kiedy nie jesteś naukowcem). To właśnie z myślą o Tobie, stworzony został prosty i czytelny słownik pojęć LED. Oto kilka zagadnień, które zdecydowanie przydadzą Ci się w codziennym życiu, szczególnie wtedy kiedy będziesz wymieniać lub kupować oświetlenie do swojego domu.

oświetlenie bezpieczne

 

Chcesz poznać zalety oświetlenia LED? Sprawdź TEN ARTYKUŁ

 

Dioda LED

Dioda LED to nic innego jak przyrząd optoelektroniczny, który emituje światło widzialne, podczerwień i ultrafiolet. Inaczej, nazwana diodą elektroluminescencyjną, zaliczaną do półprzewodników. Pojęciem (skrótem) powiązanym z diodą LED jest „SMD”. Co oznacza? Surface Mount Device jest elementem elektronicznym, który jest przystosowany do montażu nawierzchniowego. Tak więc, tzw. „dioda SMD” jest to rodzaj urządzenia, które montujemy nawierzchniowo oraz unikamy skomplikowanych połączeń wewnątrz sufitu/ściany.

Jakie są rodzaje diod ledowych?

Do najczęściej spotykanych diod LED na polskim rynku możemy zaliczyć:
-Białą ciepłą (Warm White LED)- emituje światło białe ciepłe, jej temperatura barowa wynosi poniżej 3300 K,
-Białą neutralną (Neutral White LED)- emituje światło białe neutralne, temperatura barowa oscyluje w granicach 3300-5300 K,
-Białą zimną (Cold white LED)- emituje światło białe zimne, a więc temperatura barowa wynosi powyżej 5300 K,
-Wielokolorową (RGB LED)- dioda, która umożliwia generowanie trzech podstawowych barw (czerwonej, zielonej i niebieskiej). Dzięki temu, możliwe jest otrzymanie dowolnej barwy światła.

Strumień świetlny

Strumień świetlny (wyrażany za pomocą symbolu Φ), oznacza całkowitą moc światła emitowanego z danej żarówki bądź diody LED. Wyznacza się go na podstawie oddziaływania na oko ludzkie (w skrócie, strumień świetlny jest miarą jasności danego źródła światła). Jego jednostka jest lumen [lm].

Temperatura barwowa

Kolejną, niezmiernie istotną wartością jest temperatura barwowa. Poznanie znaczenia tego wskaźnika będzie pomocne w głównej mierze podczas planowania aranżacji danego pomieszczenia. Jest to miara wrażenia barwy emitowanego światła. Wyraża się ją w kelwinach [K]. Światło żarówki o najniższej temperaturze barowej można porównać do wschodzącego i zachodzącego słońca (1600K) lub do płomienia świecy (1800 K). Najwyższą możliwą wartość, można porównać zaś do błyskawicy (do 30 000 K!). W skrócie, barwy które określamy jako ciepłe (pomarańczowe, żółte, czerwone), mają wartości niższe niż te zimne (niebieskie, fioletowe). Światło emitowane przez diody LED, które będzie najlepsze do pracy powinno mieć temperaturę ok. 6000K (zimne), to przystosowane do codziennych czynności nie powinno przekraczać 4300K, a to do odpoczynku powinno mieścić się w przedziale od 2800 K do 3200 K.

Natężenie

Natężenie świetlne (wyrażane za pomocą wskaźnika [E]), oznacza gęstość strumienia świetlnego, które pada na daną powierzchnię. Oczywiście, poziom natężenia wpływa na wiele czynników. Są nimi np. efektywność pracy wzroku, komfort widzenia, ogólny odbiór rzeczywistości wokół czy zdolność do rozróżniania różnych detali i szczegółów. Jest to parametr, który ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście ergonomiki pracy, dlatego jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia do swojego biura czy miejsca pracy, weź go pod uwagę.

Mała ściąga symboli i jednostek

WIELKOŚĆ SYMBOL JEDNOSTKA

temperatura barwowa

kelwin [K]

natężenie oświetlenia

E

luks [lx]

strumień świetlny

Φ

lumen [lm]

natężenie prądu elektrycznego

I

amper [A]

napięcie elektryczne

U wolt [V]

moc elektryczna

P

wat [W]

Oświetlenie ledowe – różne symbole i oznaczenia

Kupując oświetlenie ledowe/diody LED możesz spotkać się jeszcze z innymi skomplikowanymi oznaczeniami. Co oznaczają symbole takie jak 3528, 5050, 5630, 5730. 3014, 2835 oraz COB (chip on board)? W skrócie, wskazują m.in. na wymiar diody LED:
– 3528, urządzenie pierwszej generacji, poprzednik 5050, ma wymiary 3.5x 2.8 mm,
– 5050, jest rozwinięciem diody 3528, ma dobre parametry przez co stała się bardzo popularna, jej wymiary to 5.0 x 5.0 mm,
– 5630/5730, następca diody 5050, emituje znacznie silniejszy strumień świetlny, świeci „mocniej i „jaśniej” od poprzedników, jej wymiary to 5.6 x 3.0 mm,
– 3014, ma małe wymiary i dużą jasność, coraz częściej wykorzystywana masowo, ma wymiary 3.0 x 1.4 mm,
– 2835, jest dosyć krótko na rynku, jaśniejsza od diody 3014, ma wymiary 2.8 x 3.5 mm,
-dioda COB, w skrócie jest to duża dioda, która składa się z mniejszych, stosuje się ja głównie w naświetlaczach LED, jest dosyć droga, osiąga moc do 200W i 1000 lumenów.

Dodatkową ważną informacją jest oznaczenie SMD. Informuje nas ono, ile diod znajduje się na odcinku 1 metra taśmy LED. W rolce metrowej, występuje więc zazwyczaj oznaczenie 150 SMD, 300 SMD lub 600 SMD. Tak samo jest z żarówkami LED. Np. jeśli na opakowaniu widzisz symbol 16 SMD 5730, oznacza to, że w danej żarówce zastosowano 16 diod o wymiarach 5.7 x 3.0 mm.

Skąd wynikają różnice w cenach?

Dioda LED może różnie kosztować. Wynika to z pojawiania się na rynku diod o coraz niższej jakości i coraz mniejszej cenie. Niestety, w tym przypadku, jakość idzie w parze z ceną. Jeśli chcesz mieć gwarancję żywotności żarówki i dobrej jakości emitowanego światła, musisz zapłacić nieco więcej.

Kategorie: LEDPoradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *