Wiosna właśnie się rozpoczęła, sezon ogrodowy przed nami. Niebawem rozpocznie się rodzinne grillowanie i imprezy pod gołym niebem. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu lub przynajmniej dużego balkonu, teraz jest najlepszy moment, by ładnie go oświetlić. Nowoczesne oświetlenie pozwoli wyczarować na tarasie odpowiedni klimat wieczorową porą, a także podkreśli walory architektury twojego domu. Zwiększy też komfort mieszkańców i gości podczas przebywania na zewnątrz po zmroku. Jak oświetlić taras?

Na tarasie i balkonie możemy zastosować klika rodzajów lamp zewnętrznych. Wymienić tu należy między innymi kinkiety, lamy stojące, a także małe lampki dekoracyjne – na przykład modne świetlne girlandy, cotton balle i niewielkie lampki solarne. Jeśli taras jest zadaszony, możemy również oczywiście zastosować na nim oświetlenie sufitowe. Lampy stosowane na tarasie , niezależnie od rodzaju, powinny cechować się określonymi parametrami technicznymi, aby korzystanie z nich było opłacalne, komfortowe i długotrwałe.

Oświetlenie na taras – parametry techniczne

Niezależnie od tego, czy zastosujesz na tarasie halogeny LED, czy kinkiet – oświetlenie powinno być zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Lampy do stosowania na zewnątrz muszą mieć wyższy stronień szczelności. Oznacza się go za pomocą współczynnika IP. Dla lamp tarasowych powinien on wynosić przynajmniej 44. Oprawy oświetleniowe zewnętrzne z IP44 są odporne na małe bryzgi wody.

Wybierając oświetlenie tarasowe, zwróćmy również uwagę na kwestię energooszczędności. Warto zastosować nowoczesne halogeny LED lub lampy solarne. Najlepszym rozwiązanie z punktu widzenia użyteczności i komfortu jest połączenie obu technologii. Technologia solarna jest bardzo ekologiczna i umożliwia bezkosztową eksploatację oświetlenia, które wykorzystuje energię słoneczne. Lampy solarne są ozdobne, jednak nie są tak wydajne, jak inne rodzaje lamp. Oświetlenie LED z kolei wyróżnia się bardzo dużą wydajnością i pozwala równomiernie oświetlić taras – pod warunkiem oczywiście, ze wybierzemy oświetlenie o wystarczającym strumieniu świetlnym (oznaczanym poprzez ilość lumenów). Na tarasie warto zatem zastosować oświetlenie LED jako główne, i dodatkowo lampki solarne w charakterze dekoracji i dla stworzenia nastroju.

Oświetlenie tarasowe powinno wyróżniać się przyjazną barwą światła, która dobrze będzie się komponować architekturą budynku i ogrodu. Najczęściej sprawdza się w tym wypadku oświetlenie o barwie ciepłej, która jest bardziej przyjazna daje najlepszy efekt wizualny.

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu

Na tarasie możemy również zastosować nowoczesne oświetlenie z czujnikami ruchu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zapomnieć o gaszeniu i zapalaniu światła. Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu dobrze sprawdza się również przy oświetlaniu bramy zewnętrznej i zwiększa bezpieczeństwo domowników.

Oświetlenie zewnętrzne Kanlux

Oświetlenie zewnętrzne powinno być oczywiście dostosowane pod względem wizualnym, odpowiednio do architektury budynku. W sprzedaży dostępne są zarówno bardzo nowoczesne modele lamp zewnętrznych, jak również ozdobne lampy ogrodowe w stylu klasycznym, retro czy romantycznym.

Designerskie lampy zewnętrzne dostępne są między innymi w ofercie Kanlux, cenionego producenta z branży oświetleniowej. Marka specjalizuje się w nowoczesnych kinkietach zewnętrznych. Poszukując oświetlenia tarasowego, warto zapoznać się z również ofertą lamp stojących Kanlux. Sklep internetowy Emka-LED oferuje szeroki wybór lamp ogrodowych Kanlux o podwyższonej klasie szczelności. By sprawdzić szczegóły, odwiedź Kanlux-sklep.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz naświetlacz LED za czujnikiem ruchu, ozdobny kinkiet czy nowoczesne halogeny LED, warto zainwestować w oświetlenie wysokiej klasy, które będzie spełniało swoje zadanie przez długi czas, ciesząc oko domowników i rozjaśniając taras podczas długich letnich wieczorów.

Kategorie: Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *