Kto z nas nie lubi spędzać długich, letnich wieczorów w swoim ogrodzie? Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwych posiadaczy swojego skrawka ziemi, na pewno wiesz, że oprócz pięknych kwiatów, krzewów i mebli, istotną rolę w dekoracji ogrodu odgrywa oświetlenie. Odpowiednio przemyślane oraz wybrane lampy mogą stworzyć niepowtarzalny efekt, który zachwyci każdego. Jednak wybór konkretnych modeli i miejsc, które chcemy oświetlić nie jest taki prosty i oczywisty. Dodatkowo, ważną kwestią są również koszta. Szczególnie jeśli nasz ogród jest duży, a zależy nam na spektakularnym efekcie.

Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie led do ogrodu, które nie tylko wygląda pięknie ale również generuje mniejsze koszta użytkowania. Wybór energooszczędnej opcji może znacznie wydłużyć czas przebywania w ogrodzie wieczorami. Przeczytaj, jak zaprojektować rozmieszczenie oświetlenia tego typu oraz poznaj korzyści płynące z takiego wyboru.

oświetlenie zewnętrzne domu

Najpierw – zaprojektuj rozmieszczenie

Proces projektowania rozmieszczenia oświetlenia naszego ogrodu musimy zacząć od dokładnej analizy terenu wokół domu i wyodrębnieniu miejsc, które naszym zdaniem potrzebują podświetlenia. Oświetlenie zewnętrzne domu może pełnić różne funkcje i być stosowane w przeróżnych miejscach, o których opowiem w dalszej części artykułu.

Najczęściej, podświetlenia wymagają takie miejsca jak: ścieżki ogrodowe, podjazd, garaż, altanka, taras, schody, ławki czy rośliny. Dodatkowo, lampy led możemy podzielić na punktowe (najczęściej spełniające funkcję praktyczną) oraz wielopunktowe (służące do ozdabiania przestrzeni ogrodu).

Kolejnym krokiem będzie wybór kształtu/modeli lamp led, które będą nam najbardziej pasować pod względem stylistycznym. Z tym etapem wiąże się ostateczne określenie, które miejsca chcemy podświetlić, ponieważ nie każda lampa będzie spełniała swoje zadanie w danym miejscu. Zrezygnuj z lamp, które kierują ostrą wiązkę światła w górę- może to przeszkadzać zarówno Tobie jak i sąsiadom. Na koniec, warto jest się zastanowić nad barwą i intensywnością światła do ogrodu. Obecnie technologia led pozwala również na wybór oświetlenia kolorowego, jednak w tej kwestii warto jest zachować umiar. Zbyt dużo punktów świetlnych (różnokolorowych) wprowadza niepotrzebny zamęt.

Oświetlenie zewnętrzne domu led – zalety

Oświetlenie led do ogrodu możemy podzielić na niskonapięciowe i wysokonapięciowe. Lepszym wyborem będzie pierwsza opcja. Podstawową i najważniejszą zaletą oświetlenia led tego typu jest energooszczędność. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, szczególnie jeśli do oświetlenia masz sporą przestrzeń. W trakcie zakupów, zwróć uwagę na to, w jaki sposób instaluje się kable. Czy będziesz w stanie je samodzielnie zamontować? Na jakiej głębokości można je zakopać, tak aby nie przeszkadzały w ogrodowych pracach?

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu typu led ma ma jeszcze jedną zaletę, o której wie dosyć mało osób. Czy wiesz, że najnowocześniejsze diody elektroluminescencyjne nie przyciągają owadów? Każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy komary czy muszki uprzykrzały nam życie podczas nocnego biesiadowania z rodziną czy przyjaciółmi. Okazuje się, że lampy led najnowszej generacji nie są tak „atrakcyjne”dla insektów, jak zwykłe. Głównie ze względu na to, że nie zawierają ultrafioletu (UV), dodatkowo emitują znikomą ilość niebieskiego światła i praktycznie nie produkują ciepła. Naukowcy dowiedli, że owady wykorzystują pasma UV do nawigacji lub wyboru partnera. Z tego względu, oświetlenie led do ogrodu jest zdecydowanie lepszym wyborem niż zwykłe żarówki, halogeny, świetlówki czy jarzeniówki.

Oświetlenie led do ogrodu – gdzie montować?

Jak już było wspomniane wcześniej, oświetlenie led do ogrodu możemy zamontować w naprawdę różnych miejscach, stosując ciekawe rozwiązania. Na rynku mamy obecnie duży wybór lamp, dostosowanych do zmieniających się warunków pogodowych. Do najchętniej wybieranych należą: świecące kule, lampy stojące, reflektory solarne, kinkiety ogrodowe, lampy dogruntowe i najazdowe ( oświetlenie ścieżek, alejek czy drzew), lampy do oczka wodnego oraz wysokie- na słupie.

Oświetlenie tarasu i schodów zewnętrznych

Oświetlenie zewnętrzne domu to także taras, balkon i schody. Odpowiednio oświetlone miejsce tego typu, zachęca do spędzania na nim ciepłych wieczorów, nadaje bajkowy klimat i powoduje, że szybciej się relaksujemy. Dodatkowo, lampy na tarasie stanowią dekorację naszego budynku, które jest widoczne z daleka. W tym przypadku, w zależności od potrzeb i wielkości tarasu/balkonu, najczęściej wybiera się oświetlenie wiszące oraz kinkiety. Jeśli zależy nam na „czymś ekstra”, możemy podświetlić donice i wnęki, za pomocą stonowanego światła. Technologia led pozwoli Ci również na dobór natężenia lub koloru, co daje szereg możliwości aranżacyjnych.

oświetlenie zewnętrzne domu taras

Zdecydowanie, schody zewnętrzne można zaliczyć do trudno dostępnych miejsc. Dobrze dobrane oświetlenie podkreśli piękno schodów oraz spełni funkcję praktyczną- dzięki temu], chodzenie po zmroku, po schodach jest bezpieczne. Możemy je doświetlić na dwa sposoby- stosując lampy wbudowane w podstopie lub taśmę led w odpowiednich profilach.

Ścieżki i podjazdy

Jednym z najczęściej oświetlanych miejsc są właśnie ścieżki i podjazdy. Nic dziwnego- po pierwsze wielopunktowe oświetlenie tego typu wygląda pięknie, a po drugie wyznacza nam drogę, po której po zmroku możemy podążać. Otoczenie domu, które nie niknie po zmroku to marzenie wielu właścicieli. Do ścieżek czy podjazdów, najlepiej jest zastosować punkty świetlne ledowe, które rozmieszcza się wzdłuż ścieżki (po jednej lub po dwóch stronach). Najczęściej wybiera się lampy stojące (słupki), lampy najazdowe (wbudowane w podłoże) lub świecące kostki brukowe.

lampy led źródło: Murator

Oświetlenie roślin – stwórz bajowy ogród

Dopełnieniem oświetlenia tarasu, balkonu, ścieżek i podjazdów, jest odpowiednie podświetlenie roślin, krzewów, drzew. Jest to klucz do ożywienia ogrodu po zmroku, dzięki czemu możemy cieszyć się jego pięknem cały czas. Dodatkowo, oświetlając poszczególne elementy roślinne, skupiamy na ich uwagę i dodajemy niezwykłej elegancji naszej posesji. Co więc wybrać? Najlepiej jest zainwestować w oświetlenie kierunkowe, które możemy zamontować za pomocą grotów wbijanych w ziemię. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem są lampy regulowane ( z ruchomą głowicą), dzięki którym możesz skierować strumień światła pod dowolnym kątem. Okazuje się, że oprócz walorów estetycznych, oświetlanie roślin wpływa pozytywnie na ich kondycję i wzrost.

oświetlenie led do ogrodu domowego

źrodło: palmy.zameknet.pl

Kategorie: LEDPoradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *