Od najwcześniejszych lat, moim marzeniem było posiadanie wielkiego akwarium, w którym znajdowałyby się przeróżne gatunki ryb i roślin. Miłośnicy natury i stworzeń wodnych doskonale mnie zrozumieją. Jest to nie tylko ogromna atrakcja dla naszych dzieci, ale również niepowtarzalna możliwość obserwowania i doświadczania zachowań zwierząt w ich (prawie) naturalnym środowisku. Podwodny świat fascynował nas od zawsze. Jednak jak pozwolić sobie na przyjemność tego typu, w dobie stale wzrastających cen za prąd?

Coraz częściej, naprzeciw temu problemowi wychodzą nowoczesne technologie, w tym oświetlenie LED. Światło w kontekście dużego jak i średniego akwarium jest niezmiernie ważne. Zmniejszenie poboru prądu to tylko pierwsza duża zaleta lamp tego typu. Oświetlenie LED do akwarium to również niepowtarzalne i ciekawe efekty kolorystyczne, które wpływają na rozwój roślin i ryb (o czym będzie mowa w dalszej części artykułu). Trzecią, istotną dla mnie kwestią jest jego funkcjonalność, a dokładniej to, że spełnia swoje zadanie nie pływając tym samym negatywnie na organizmy żywe.

oświetlenie LED do akwarium domowego

Czy muszę kupować oświetlenie do mojego akwarium?

Wszystko zależy od rozmiaru planowanego akwarium oraz tego, co będzie się w nim znajdować. Jeśli chcesz kupić model mały i hodować w nim jedynie jedną rybę, nie jest to tak konieczne jak w przypadku dużego akwarium z wieloma gatunkami ryb i roślin. Jest naukowo potwierdzone, że ryby i rośliny wodne, do sprawnego i poprawnego funkcjonowania potrzebują dużej ilości tlenu. W tym przypadku, to właśnie rośliny są głównym „producentem” tego składnika. Aby mogły to uczynić, potrzebują sporej dawki światła. Kiedy w Twoim akwarium będzie go wystarczająco dużo, rybki otrzymają odpowiednią porcję składnika dającego im energię.

Z czego mogę wybierać?

Obecnie na rynku oświetleniowym jest wiele rozwiązań, które mogą być dostosowane do akwarium wodnego, jednak ja skupię się na lampach LED oraz gorszej opcji- zwykłych żarówkach (świetlówkach). Dlaczego moim zdaniem, świetlówki są złym wyborem? Głównie ze względu na nadmierną produkcję ciepła, przez co woda może podgrzewać się do niezalecanych temperatur. Po drugie, jest to wybór droższy w eksploatacji, ponieważ „zwykłe” światło pobiera znacznie więcej prądu. Po trzecie, lampy LED posiadają regulację barw, którą można dowolnie dostosowywać.

Decydując się na oświetlenie LED do akwarium musimy jednak liczyć się z większymi kosztami początkowymi. Nie jest tajemnicą, że wśród dostępnych opcji, ta jest najdroższa. Pamiętaj jednak, że jest to wydatek jednorazowy, a „inwestycja” może zwrócić się już po kilku/kilkunastu miesiącach (mowa tutaj o mniejszych rachunkach za prąd). Jeśli chcesz zdecydować się na zakup akwarium z rybami, musisz liczyć się z ich zdrowiem, samopoczuciem i zapewnić im jak najlepsze warunki. Lampy LED emitują fale świetlne o różnej długości i potrafią bez problemu zapewnić odpowiednie światło różnym gatunkom organizmów żywych (nawet tym bardzo wymagającym). Pamiętaj, że tak naprawdę nie ma znaczenia wielkość zakupionego akwarium, ponieważ światło potrzebne jest praktycznie w każdym przypadku.

energooszczędne akwarium

Na jakie parametry oświetleniowe mam zwracać uwagę?

Energooszczędne akwarium, posiadające oświetlenie LED powinno mieć parametry techniczne, dostosowane do potrzeb ryb i roślin. Na co zwracać szczególną uwagę?

  • Po pierwsze, zwróć uwagę na długość emitowanych fal świetlnych. Jak było wspomniane wcześniej, odpowiadają one za dostarczanie optymalnej ilości tlenu. Uważam, że to jeden z najważniejszych parametrów i trzeba go uznać za priorytet.

 

  • Po drugie, współczynnik oddawania kolorów. Okazuje się, że im wyższy- tym lepiej. W tej kwestii zdecydowanie doradź się fachowca, ponieważ nieodpowiednio dobrany współczynnik tego typu może zaszkodzić rybom, jak i roślinom.

 

  • Temperatura barowa to trzeci czynnik, który trzeba wziąć po uwagę. Wyraża się go w stopniach Kalwina. Oznacza on kolor, w jakim świeci lampa LED. Okazuje się, że warto jest kupić taki model, który łączy w sobie różne barwy (może emitować światło o różnej barwie). Korzystne dla roślin i ryb jest światło żółte, jak i niebieskie. To drugie wpływa na lepsze zakrzewianie się flory. Dobrze sprawdza się również domieszka światła czerwonego (jednak nie stosuj go pojedynczo). Warto pamiętać o tym, że akwarium słodkowodne różni się od słonowodnego. W pierwszym przypadku, temperatura barowa powinna mieścić się w przedziale od 6000 do 7000K, a w drugim nawet do 10000K.

 

  • Ostatnim, czwartym czynnikiem branym pod uwagę jest jasność, wyrażana w lumenach. Najbezpieczniej będzie spytać sprzedawcę o ten parametr, aby dobrze go ustawić.

 

Nie wiesz co to jest temperatura barowa, współczynnik oddawania kolorów czy fale świetlne? Zapoznaj się ze słowniczkiem podstawowych pojęć LED http://kroplaswiatla.pl/slownik-pojec-led-podstawowe-informacje/

Energooszczędne akwarium – LEDy a wilgoć, temperatura, ciepło

Ostatnią poruszaną przeze mnie kwestią będzie to, czy instalowanie oświetlenia LED w akwarium niesie za sobą jakiekolwiek ryzyko. Wszystko odnosi się tutaj tak naprawdę do odpowiedniego doboru oświetlenia oraz dostosowania mocy do modelu akwarium. Pamiętaj, że wilgoć drastycznie pogarsza, a co za tym idzie- skraca żywotność diod led. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest ciepło. Zbyt duża temperatura może bezpośrednio wpływać na psucie się lamp LED. Jeśli jednak dostosujesz się do wskazówek sprzedawcy oraz producenta i skrupulatnie zainstalujesz oświetlenie tego typu, nie musisz martwić się o przedwczesne usterki.

Pamiętaj, że żarówki LED, same w sobie nie podnoszą temperatury wody i nie zwiększają produkcji CO2. Dodatkowym plusem jest to, że oświetlenie LED do akwarium kupisz w każdym sklepie zoologicznym oraz z akcesoriami.

Kategorie: LEDPoradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *