Wyobraź sobie sytuację, w której po zmroku (lub zamkniętym pomieszczeniu, bez okien), musisz używać świec bądź lamp naftowych. Ba! Wizja braku prądu, a co za tym idzie – Internetu, przyprawia współczesnych ludzi o dreszcze. Takie sposoby doświetlania pomieszczeń odeszły w zapomnienie (na szczęście!).

Żyjemy w czasach, w których niezmiernie ciężko wyobrazić sobie sytuacje, w trakcie których nie korzystamy z oświetlenia sztucznego. Mamy z nim styczność zarówno w pracy, szkole, jak i w domu. W Polsce, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy światła słonecznego mamy naprawdę mało, jesteśmy niejako zmuszeni do korzystania z tego dobrodziejstwa. Cieszy jednak fakt, że stały rozwój nowych technologii pozwala na wykorzystywanie ich w codziennym życiu. Sztuczne światło otacza nas wszędzie. Ten fakt sprawia, że szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nasze oświetlenie domowe, czyli coś na co mamy bezpośredni wpływ. Oświetlenie bezpieczne – wiesz czym się charakteryzuje? Jak chronić wzrok swój i swoich bliskich? Jest to znaczące, szczególnie wtedy, gdy uświadomimy sobie, iż nasze dzieci spędzają w szkole ponad 200 dni w roku, a dorośli w pracy- większość swojego czasu.

oświetlenie bezpieczne

Zaskakujące wyniki badań

Badania o zasięgu globalnym przeprowadziła marka Philips LED. Brały w nim udział takie kraje jak Polska, Czechy, Niemcy, Chiny, Szwecja, Indonezja, Tajlandia, Turcja i USA. Badania miały wykazać, w jakim stopniu rodzice dbają o wzrok swoich dzieci i czy ta kwestia jest dla nich ważna. Okazało się, że 2/3 badanych rodziców obawia się, że w przyszłości ich dzieci będą nosić okulary. Dodatkowo, dla 52% to właśnie wzrok jest jednym z największych źródeł zmartwień (na drugim miejscu uplasowały się wyniki w nauce- 51%). Oprócz zdrowej diety, limitu czasu czytania i regularnego wychodzenia na świeże powietrze, co najmniej 3/4 rodziców uważa, że skrócenie czasu spędzanego przed monitorem, może zapobiec wadom wzroku. Co więcej, dwie trzecie rodziców stwierdza, że jakość światła ma wpływ na naukę ich dzieci. Co za tym idzie, w dobre oświetlenie LED zainwestowałoby ponad 70% rodziców, gdyby mieli pewność, że poprawi to koncentrację i wyniki w nauce.

Wpływ oświetlenia na codzienne życie

Oświetlenie bezpieczne to takie, które ma wysoką jakość. Światło dzienne ma właściwości pobudzające, reguluje codzienny rytm i poprawia funkcjonowanie naszego organizmu. Kiedy odczuwamy zbyt mały dostęp do niego, sięgamy po to- sztuczne. Niestety, okazuje się, że może ono zaburzać nasz naturalny rytm, funkcje koncentracyjne, obniżyć efektywność naszej pracy, a co za tym idzie- pogorszyć stan samopoczucia. Jakie czynniki mogą więc na nas oddziaływać ?

Barwa światła

Barwę światła można podzielić na:
-ciepłą (Sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Takie światło idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia, jadalnia.)
-neutralną (Często spotykaną w biurach, ponieważ pobudza do działania, nie ma właściwości usypiających.)
-zimną (Stosowana w pomieszczeniach handlowych, przemysłowych. Silnie pobudza, może drażnić. Często wykorzystywana w bardzo nowoczesnych wnętrzach.)
Wybór odpowiedniej barwy światła do domu, zależy tak naprawdę od własnych preferencji, jednak jeśli zależy Ci na wyciszeniu, koncentracji, relaksie, zastosuj tą ciepłą. W pomieszczeniach wykorzystywanych do nauki (np. pokój dziecięcy), najlepiej jest zastosować barwę neutralną, połączoną z ciepłą.

Natężenie

Informację dotyczącą natężenia konkretnej żarówki znajdziesz na jej opakowaniu. Podstawową zasadą jest stosowanie łagodnego światła wszędzie tam, gdzie odpoczywamy. W miejscu pracy, czy np. nad blatem kuchennym, zaleca się stosowanie nieco większego natężenia (szczególnie, gdy źródło światła jest skierowane, tak aby nas nie oślepiać).

Wskaźnik oddawania barw

Oświetlenie bezpieczne w przypadku tego wskaźnika, oznacza nic innego jak dostosowanie źródła światła do pomieszczenia lub jego przeznaczenia. Typowa żarówka, posiada wskaźnik Ra (Colour rendering index) na poziomie 100 (najwyższym). Typowa lampa LED, posiada Ra 80. Do strefy roboczej poleca się stosowanie oświetlenia przekraczającego 80, strefa wypoczynku powinna wahać się od 60-80.

Norma bezpieczeństwa fotobiologicznego

Ostatnią istotną kwestią jest norma bezpieczeństwa fotobiologicznego. Norma IEC 62471 mówi o bezpieczeństwie oczu i skóry. Nakłada ona obowiązek sprawdzania intensywności promieniowania elektromagnetycznego przez producentów sprzętu tego typu. Znajdują się tam informacje, które wprost mówią o najwyższych dopuszczalnych wartościach ilości emitowanego światła. Jeśli dana żarówka nie spełnia wymogów, jesteśmy narażeni na:
-zagrożenie oka promieniowaniem UV-A
-zagrożenie oka i skóry promieniowaniem aktynicznym UV
-zagrożenie oka światłem niebieskim
-zagrożenie termiczne skóry
-zagrożenie termiczne siatkówki
-zagrożenie oka podczerwienią (IR)

Niestety, mimo tego że na opakowaniach żarówek znajdziemy wiele oznaczeń, informowanie o normach bezpieczeństwa fotobiologicznego nie są w naszym kraju wymagane. Informacji tego typu trzeba szukać bezpośrednio u producenta. Jednak, zawsze bezpieczniejszym i lepszym dla środowiska wyborem będzie oświetlenie LED.

Dbaj o swoje oczy!

Pamiętaj, zawsze zwracaj uwagę na:
-parametry oświetlenia, czyli jego techniczne aspekty (takie jak barwa, zużycie energii)
-jakość (która często niestety idzie z wyższą ceną)
-atesty i normy (jeśli nie są spełnione, po kilku tygodniach możesz odczuwać duże zmęczenie oczu, bóle głowy, problemy z koncentracją czy nudności)
-normę bezpieczeństwa fotobiologicznego (pamiętaj, że nie każde oświetlenie LED je spełnia!)

 

oświetlenie bezpieczne led  biuro

 

Sprawdź, jakie oświetlenie LED wybrać do biura http://kroplaswiatla.pl/jak-wybrac-oswietlenie-do-biura/

Kategorie: LEDPoradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *