Oświetlenie skwerów i parków ma duży wpływ na bezpieczeństwo, ale również na estetykę miejsc publicznych. Miejskie przestrzenie parkowe powinny być jasno oświetlone nocą, a jednocześnie warto zadbać o to, by latarnie wpasowywały się w otoczenie, jak chodzi o design. Znaczenie ma również barwa światła. Jakie światło najlepiej nadaje się do parków, ogrodów botanicznych i skwerów? Jakie najlepiej komponuje się z roślinnością i parkowym klimatem oraz jakie parametry powinna posiadać lampa parkowa?

Oświetlenie parkowe w przestrzeni publicznej

Parki miejskie to nieocenione miejsca rekreacji i relaksu dla mieszkańców metropolii. Nawet niewielkie przestrzenie zielone mają duże znaczenie w zatłoczonych miastach o natężonym ruchu ulicznym. Pozwalają odetchnąć od zgiełku, wybrać się na spacer z pupilem, zażyć joggingu a nawet skorzystać z miejskiej siłowni na powietrzu. Wysokie tempo codziennego życia i natłok obowiązków sprawiają jednak, że na chwilę relaksu znajdujemy czas o różnych niestandardowych porach i niejednokrotnie są to wieczory. Parki miejskie, aby były bezpieczne, powinny być nie tylko monitorowane, ale również dobrze oświetlone, tak by po zmroku nadal były bezpieczne. Skwer rozjaśniony za pomocą nowoczesnych latarni LED nie jest raczej wygodną kryjówką do spożywania alkoholu w miejscu publicznym,.

Jaka lampa parkowa

Odrębnym typem oświetlenia zewnętrznego dostępnym w sprzedaży jest lampa parkowa. Jest to zazwyczaj latarnia na wysokim słupku (mniej więcej do 3 metrów). W ogrodach botanicznych, rosariach oraz działkach prywatnych dobrze sprawdzają się też mniejsze lampy ogrodowe na niskim słupku, które dobrze podświetlają ścieżki, rabaty i trawniki.

Lampa parkowa musi być oczywiście wodoszczelna i pyłoodporna. Stosuje się zatem lampy hermetyczne przystosowane do użytku na zewnątrz, zabezpieczone przed działaniem wilgoci, wnikaniem wody oraz kurzu czy piasku. Lampy hermetyczne mają podwyższony stopień szczelności oznaczany przez współczynnik IP. W przypadku lamp parkowych optymalny stopień ochrony to minimum IP 54, czyli zabezpieczenie przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona przed pyłem, a także przed bryzgami wody z dowolnego kierunku.

Lampa parkowa – jaka barwa światła?

Jednym z istotnych parametrów oświetlenia przestrzeni zielonej jest barwa światła. Jakie światło powinna generować lampa parkowa? Najbardziej nastrojowe jest światło o barwie ciepłej. Jest ono stosowane w parkach i ogrodach pałacowych, do oświetlania zabytków i nie tylko. Nowoczesne oświetlenie ogrodowe i parkowe o barwie chłodnej pozwala jednak lepiej oświetlić teren. Często stosuje się je zatem w przypadku miejskich skwerów i parków. Kompromisem może okazać się nowoczesne oświetlenie ogrodowe LED o barwie ciepłej białej oraz o dobrych parametrach, jak strumień świetlny czy współczynnik CRI. Takie oświetlenie zewnętrzne będzie generować naturalne i przyjazne światło o odpowiednim do oświetlenia całej przestrzeni strumieniu.

Kategorie: Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *