Odpowiednie oświetlenie biura to niezwykle istotna część aranżacji przestrzeni, w której będą pracować ludzie. O ile latem i wiosną, przy dobrym ustawieniu budynku można liczyć na sporo światła słonecznego, o tyle w okresie jesienno- zimowym będzie to nieco trudniejsze. Jako pracodawcy musimy zastosować się do norm prawnych i wybrać odpowiednie światło, by poprawić komfort pracy swój i pracowników. Sprawdźmy, jakie wymagania należy spełnić i jak wybrać odpowiednie oprawy.

Twarde prawo, ale prawo

downlight led 12w pracownikW przypadku oświetlenia biurowego musimy stosować się do normy PN-EN 12464-1:2012, która szczegółowo określa nam najważniejsze wartości. Spotkać się możemy między innymi ze szczegółowym określeniem liczby luksów. Luks (lx) to jednostka, która określa natężenie światła tzn strumień świetlny, który pada na powierzchnię 1m2. W zależności od pomieszczenia wytyczne co do liczby luksów są zmienne. Wyróżnić można kilka miejsc i czynności, między innymi:

Strefy komunikacji i korytarze 100lx,
Schody – 150lx
Szatnie, łazienki, toalety – 200lx
Recepcja – 300lx
Segregowanie i kopiowanie itp. – 300lx
Pisanie ręczne, obsługa klawiatury, czytanie, przetwarzanie danych – 500lx.
Należy jednak pamiętać o sytuacjach szczególnych czyli na przykład długotrwałej i wytężonej pracy wzrokowej, w przypadku której najmniejsze dopuszczalne średnie natężenie oświetlenia powinno mieć minimum 750 lx, a najlepiej 1000 lx.

Istotne wskaźniki

Kolejną, szczegółowo określoną normą jest odpowiedni wskaźnik Ra (CRI), który informuje nas o odwzorowaniu kolorów. Im wyższy wskaźnik, tym naturalniej wyglądają przedmioty w sztucznym świetle. Maksymalna wartość Ra wynosi 100, w przypadku pracy biurowej przy klawiaturze i dokumentach wskaźnik ten powinien wynosić co najmniej 80 i dotyczy to również wszelkich innych pomieszczeń na terenie zakładu pracy. Nieco mniej, bo około 40 Ra może występować w strefach komunikacyjnych jednak im wyższy wskaźnik, tym lepiej dla naszych pracowników.
UGR to kolejny bardzo ważnym wskaźnikiem, który zwany jest olśnieniem. Związany jest on z uczuciem dyskomfortu i może być przykre, przeszkadzające i odbiciowe. Wskaźnik olśnień według wspomnianej normy nie powinien przekraczać 19. Luminacja czyli jaskrawość powinna być dostosowana do miejsca: sufit: 0,6 – 0,9, ściany: 0,3 – 0,8, podłoga: 0,1 – 0,5 a płaszczyzna pracy: 0,2 – 0,6.
Barwa światła to ostatni wskaźnik, na którym się skupimy. Spotkać się możemy z barwą ciepłą < 3300 K, naturalna od 3300 do 5300 K oraz chłodną >5 300 K. Najlepsza barwa dla koncentracji będzie naturalna, a w pomieszczeniach typu stołówka ciepła – sprzyjająca relaksowi.

Propozycja do biura – downlight LED 12W

downlight led 12wBiorąc pod uwagę wszystkie wskazane wymagania, mocno ogranicza się gama produktów, które sprawdzą się w naszym biurze. Wśród wielu dostępnych propozycji, warto wziąć pod uwagę downlight LED 12W AURA producenta ORNO POLSKA. Oprawa spełnia wszystkie wspomniane wyżej wymagania i normy – ma naturalną barwę światła (4000K) oraz wymagany stopień świetlny (1000 lm). Downlight LED 12W montuje się podtynkowo, dzięki czemu łatwiej utrzymać go w czystości. Niewątpliwą zaletą tej oprawy jest trwałość – ORNO POLSKA zapewnia, że AURA to downlight LED (12W), który może pracować nawet 30000h – to szczególnie ważny parametr, biorąc pod uwagę godziny pracy biur.
Wybór odpowiedniego oświetlenia znacząco wpływa na wydajność i komfort pracowników.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *