Taśmy LED są bardzo fajnym rozwiązaniem, kiedy chcemy podkreślić jakieś miejsce w domu, doświetlić blat, lub zorganizować iluminację dla monitora, czy komputera. Czasem jednak potrzebujemy taśm dłuższych niż te, które są dostępne. Na szczęście, taśmy można ze sobą łączyć w taki sposób, by tworzyć iluminacje dowolnej długość. Po przeczytaniu naszego pierwszego poradnika nie będziesz mieć żadnych problemów nawet, gdy zechcesz rozmieścić taśmy LED wokół całego swojego domu. No, chyba że te z sąsiadami.

Sposoby łączenia taśm ze sobą

Zależnie od tego, jakie mamy potrzeby i możliwości, możemy połączyć taśmy LED na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie złączek, drugi to lutowanie.

Złączki

Wykorzystanie złączek to najprostszy sposób na to, żeby dwie taśmy znalazły się obok siebie. Kluczem do dobrego połączenia taśm złączkami jest… wybranie odpowiednich złączek. Odpowiednich, czyli takich, które pasują do laminatu naszej taśmy, jeśli chodzi o jego szerokość, a także do kolorów. Nie każda złączka jest przystosowana do RGB, niektóre są w stanie obsługiwać tylko te taśmy, które świecą w pojedynczym kolorze.

taśmy LEDInną kwestią, której należy się przyjrzeć, jest przewód złączki. Żeby nie dokładać sobie roboty, warto mieć już przed etapem zakupów przygotowane rozmiary poszczególnych elementów łańcucha LED – zarówno taśm z diodami, jak i długości przewodów pomiędzy nimi. Chyba, że nie chcemy mieć przewodów pomiędzy kolejnymi taśmami – wtedy wybieramy złączki ich pozbawione. Jednak korzyścią, którą dają nam złączki z przewodami jest to, że możemy łączyć taśmy w takich miejscach, w których mogłyby się uszkodzić – na przykład narożnikach.

Żeby wykorzystać złączkę, wystarczy odbezpieczyć jedną końcówkę (często dodatkowo zaplombowaną) i wsunąć w nią taśmę. Sprawdzamy, czy taśma dobrze leży w złączce, laminat jest wyprostowany. Jeśli wszystko jest w porządku – zaciskamy złączkę.

Lutowanie

Lutowanie jest dużo trudniejszą opcją, jeśli chodzi o łączenie taśm LED. Przede wszystkim dlatego, że wymaga osobnego, drogiego sprzętu, umiejętności posługiwania się nim i precyzji. Ta ostatnia jest niezbędna, ponieważ złącza na taśmie są naprawdę niewielkie.

Polaryzacja

Przy łączeniu taśm łączymy bieguny północne z biegunami południowymi. Upraszczając – plus z plusem, minus z minusem. Tak jest w przypadku zwykłych taśm. Przy RGB musimy jeszcze wziąć pod uwagę ścieżki następujących po sobie odcinków taśmy. I łączymy je w taki sposób, żeby takie same znajdywały się obok siebie.

Kategorie: LEDPoradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *