Przyzwyczailiśmy się, że plafony są świetnym rodzajem oprawy oświetleniowej dla łazienek. To prawda. Jednak dzisiejsze plafony dają nam dużo większe pole do popisu, jeśli chodzi o ich umieszczenie. Mogą bez problemu pełnić funkcję głównego źródła światła w każdym pomieszczeniu. Liczy się po prostu dopasowanie ich do warunków.

Łazienka i toaleta

Jak wyżej – ten wybór wydaje się naturalny. W łazienkach i toaletach nie chcemy, żeby wilgoć miała okazję dostać się do instalacji elektrycznej. Płaski i przylegający do sufitu plafon LED rozwiązuje ten problem lepiej, niż można się tego spodziewać. Niemniej, szczególnie w łazience trzeba zwrócić uwagę na szczelność, która zadba o to, że nawet strumień wody nie będzie straszny naszej oprawie.

plafon ledW związku z tym należy sprawdzić oznaczenie IP. Dostarcza ono informacji właśnie o szczelności oprawy. Szczegółowe kwestie jeszcze poruszymy. Niemniej, w przypadku łazienki ważne jest, by druga cyfra po „IP” była wyższa od zera. Już 1 zapewnia zabezpieczenie przed kroplami wody, natomiast 4 chroni przed bryzgami wody z dowolnego kierunku. Tak że na potrzeby nawet bardziej mokrych łazienek, oprawa oznaczona czwórką będzie wystarczająca.

Kuchnia

Kuchnia zwykle jest pomieszczeniem nie tylko wilgotnym, ale również ze zmienną temperaturą. Dlatego plafon LED również w niej sprawdzi się znakomicie. Umieszczony wysoko, nie będzie narażony na gorące strumienie powietrza wydobywające się znad kuchenki. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią, to również zwróć uwagę na symbol klasy szczelności. Nie jest to tak istotne, jak w przypadku łazienki, ale jeśli nie trzeba, to nie warto bagatelizować tej kwestii.

Pokój dzienny i sypialnia

Plafon LED doskonale sprawdzi się również w salonie i sypialni. Tym bardziej, że mnogość dostępnych opraw, pozwala na dobranie odpowiedniego plafonu do stylu aranżacji. Niezależnie od tego, czy wolisz minimalistyczne koncepcje, czy raczej stawiasz na designerskie rozwiązania, znajdziesz odpowiedni plafon LED. Diody elektroluminescencyjne umieszczane w plafonach są tak niewielkie, że bez większych trudności mogą przybrać dowolny kształt. Właśnie z tego powodu nietrudno jest znaleźć plafon LED o każdym kształcie, jaki tylko podsunie nam wyobraźnia.

Barwa światła

Barwa światła plafonu LED jest istotną kwestią i nie można o niej zapominać. To od niej zależy, czy światło będzie sprzymierzeńcem, czy może wrogiem naszego odpoczynku. Jeśli szukamy plafonu do sypialni, to powinien on dawać jak najcieplejsze światło. W pokoju dziennym bez obaw możemy postawić na barwy neutralne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *