W grudniu 2018 roku w Katowicach, odbył się szczyt klimatyczny ONZ- COP24, czyli międzynarodowe obrady dotyczące zmian klimatu w Europie i na świecie. Wydarzenie to spowodowało dyskusję publiczną na temat ochrony środowiska, ekologii i nieuniknionych zmian klimatycznych. Wielu „zwykłych” ludzi myśli, że nie ma bezpośredniego wpływu na otaczający świat. Czy możemy zahamować nieodwracalne (według ekspertów) zmiany? Okazuje się, że na pewno możemy je spowolnić.

Niewątpliwie, negatywne przemiany naszego domu, jakim jest Ziemia, są spowodowane przez ingerencję człowieka. Szkodliwy wpływ ludzi, rozciąga się zarówno na globalną, ale przede wszystkim- lokalną skalę (kto z nas nie doświadczył widoku rozrzuconych śmieci w lesie czy parku?). Ubiegłoroczny szczyt klimatyczny uświadomił wielu osobom, że zostało bardzo niewiele czasu na to, aby realnie ograniczyć skażenie środowiska. Dobre rozwiązania podpowiada nam Unia Europejska. Zagadnienia związane z oszczędzaniem wody, segregacją śmieci, paleniem w piecu odpowiednim węglem czy ograniczaniem zużycia plastiku, są znane większości. Jednak warto tutaj wspomnieć o roli światła i oświetlenia w ekologicznym podejściu do życia-czyli elementach, towarzyszących nam codziennie.

Rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie oświetlenia i ustalenia COP24

Unijne Rozporządzenie Komisji (WE) nr 244/2009 i stale rosnąca świadomość obywateli krajów UE spowodowały to, że klasyczne żarówki (które były powszechnie i chętnie używane) zaczęły odchodzić do lamusa. Z początku, wycofywano zarówno o mocy 1000W, do 2011 z powodzeniem cofano ze sprzedaży inne przedziały mocy żarówek. Do 2016 roku większość asortymentu tego typu miała zostać zastąpiona rozwiązaniami energooszczędnymi czy ledowymi- takie rozwiązanie jest rekomendowane przez Unię. Co więcej, ustalenia ze szczytu klimatycznego COP24 mają spowodować to, że do 2030 roku, 100% oświetlenia w miastach będzie oparte na technologii LED (co wpływa nie tylko na ekologię ale również ekonomię miasta- w skrócie, jest to rozwiązanie bardziej opłacalne).

Technologia LED jest ekologiczna-co to oznacza?

Mówi się, że „zrównoważone życie zaczyna się w domu”. Wykorzystanie technologii LED w swoim miejscu zamieszkania (i namawianie do tego innych!) jest jedną z najprostszych rzeczy jakie możesz zrobić, w trosce o środowisko. A więc, czym charakteryzuje się nowoczesne oświetlenie tego typu?

Energooszczędność

Źródłem światła w żarówkach opartych na technologii LED (ang. light emmiting diode) są diody elektroluminescencyjne, a ich działanie oparte jest na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. To rozwiązanie powoduje, że dioda LED zużywa o 85% mniej energii (!) niż żarówka tradycyjna, co ma ogromne znaczenie w kontekście ekologii. Ponadto, czy wiesz, że stosując oświetlenie konwencjonalne, jedynie 5% całej energii zostaje wykorzystane na „stworzenie” światła widzialnego, a reszta na wytworzenie ciepła? Z drugiej strony, dioda LED, nie wytwarza ciepła praktycznie w ogóle.

Dłuższa żywotność

Oświetlenie LED posiada maksymalną żywotność na poziomie 50 tys. godzin, a więc jest 50 razy bardziej wydajne niż to, tradycyjne. Dzięki temu- po pierwsze, zmniejszają się nasze koszta eksploatacji, a po drugie, nie produkujemy większej ilości tzw. elektrośmieci (które są niebezpieczne dla środowiska).

Aspekty sprzyjające środowisku

Jak już było wspomniane wcześniej, technologia LED wpływa na mniejsze zużycie energii i emisji CO2. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że żarówki tego typu nie składają się z bardzo szkodliwych substancji- w tym rtęci (która nazywana jest „cichym zabójcą” populacji różnych gatunków zwierząt). Dodatkowo, nie można pominąć faktu że dioda LED świeci bez oddawania ciepła, podczerwieni czy ultrafioletu (co obniża koszta i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne).

A więc, można jednoznacznie stwierdzić, że żarówki LED są bezpieczne dla środowiska naturalnego, wspomagają bezpośrednio dbanie o ekologię i są znacznie lepszym wyborem niż te tradycyjne. Energooszczędność, wysoka wytrzymałość, długa żywotność, prostota utylizacji- to najważniejsze zalety oświetlenia tego typu. Następnym razem, kiedy będziesz się zastanawiać, co możesz zrobić dla siebie i środowiska- sprawdź czy aby na pewno, wszystkie żarówki w Twoim domu spełniają te standardy.

Kategorie: LED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *